Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dywizjon 303 - streszczenie - strona 4

uratowany przez innych pilotów angielskich.

Rozdział XI. Najliczniejsze zwycięstwo
Od 7 września Niemcy zaczynają mordercze naloty na Londyn. 11 września atakują najgwałtowniej. Tego dnia Dywizjon odnosi swoje najliczniejsze zwycięstwo. Polacy bronią się dzielnie. 6 pilotów walczy przeciwko przeważającej sile niemieckich samolotów. Reszta atakuje bombowce. Niemcy przerażeni uciekają. Zginęło w tej walce dwóch Polaków – Cembrzyński oraz Stefan Wojtowicz. Anglia została jednak obroniona.

Rozdział XII. Wróg tańczy taniec śmierci
Porucznik Witold „Tolo” Łokuciewski poluje samotnie na wracające niemieckie bombowce. Trafia jednego i obserwuje go, szamotającego się jakby w łabędzim tańcu. Jest to jednak taniec śmierci. Łokuciewski, obserwując spadający bombowiec, czuje dumę z pokonania Niemca.

Rozdział XIII. Sierżant Frantisek – dzielny Czech
Historia sierżanta Frantiska, który uciekł z Czech do Polski i odtąd walczył razem z Polakami. Następnie walczył we Francji, później znów dołączył do Polaków. Był jednym z najlepszych pilotów, jednak był niezdyscyplinowany. Był samotnikiem i uciekał z szyku, nad Kanałem La Manche polował na myśliwce. Groziło mu wydalenie z Dywizjonu, jednak dowództwo wybrnęło z tego problemu, czyniąc go gościem dywizjonu. Z czasem ogarniały go lęki, zaczynał bać się ziemi. Zginął, wracając z bojowego lotu.

Rozdział XIV. Szare korzenie bujnych kwiatów
Podkreślenie ważnej roli obsługi naziemnej, która dbała o maszyny pilotów. To dzięki nim żołnierze mogli bez obaw zawierzać swoje życie maszynie. Obok polskiego pilota, stał równie dobry mechanik. Byli oni jednak niedoceniani.

Rozdział XV. Lotnik bez lęku i skazy
Najwybitniejszy pilot z Dywizjonu 303 to kapitan Witold Urbanowicz, porównywany do metalu. Walczył w wojnie obronnej, dostał się do niewoli. Uciekł i jak